Czyszczenie laptopów po zalaniu, z kurzu, wymiana pasty termoprzewodzącej.

Serwis AG laptopy Poznań świadczy usługi kompleksowego czyszczenia laptopów. Usuwamy nagromadzony kurz, ślady zalania, do usług czyszczenia zaliczamy również usuwanie elementów obcych z wnętrza laptopa oraz z zewnętrznych portów, wyciągamy źle włożone karty pamięci czy inne elementy przez przypadek nieprawidłowo włożone do różnego rodzaju gniazd komputera - których użytkownik nie jest w stanie wyjąć samodzielnie, lub których próba usunięcia przez użytkownika grozi trwałym uszkodzeniem laptopa. Rozbierając notebooka zawsze wymieniamy pastę termoprzewodzącą, która z czasem traci swoje właściwości termoprzewodzące twardniej, czego wynikiem jest wzrost temperatury na głównych układach BGA, prowadząc do ich uszkodzenia.

Bardzo ważne dla sprawnego działania komputera jest by każdy z opisanych wyżej przypadków był natychmiast usunięty przez serwis, im dłużej używamy laptopa z którymś z opisanych rodzajów zanieczyszczenia tym większe występuje prawdopodobieństwo poważnej usterki.

Najczęściej spotykane przez nas zanieczyszczenia laptopa:

 • Kurz i wymiana pasty termoprzewodzącej

  • Zanieczyszczenie kurzem występuje w każdym laptopie po pewnym czasie używania. Z doświadczenia możemy stwierdzić, że laptop średnio powinien być czyszczony z kurzu czyszczenie 2raz w roku, oczywiście okres ten zależy od warunków w  jakich najczęściej używamy laptopa, zdarzają się  przyniesione laptopy, które po trzech miesiącach pracy w  silnie zapylonym otoczeniu tracą kompletnie zdolność  odprowadzania ciepła, z drugiej strony widzimy niekiedy  kilkuletnie laptopy bez śladów kurzu, choć wynika to  bardziej z zapobiegliwości użytkownika bądź komputery te nie są często używane. Generalnie dwu, trzyletni codziennie używany laptop bez usunięcia kurzu z układu chłodzenia traci około 60-70% możliwości chłodzenia procesora oraz podstawowych układów laptopa.

  • Usługa czyszczenia w naszej firmie polega na rozkręceniu komputera, wymontowaniu układu wentylator-radiator, kompresorem przemysłowym usuwamy nagromadzony kurz spomiędzy blaszek radiatora, delikatny wentylator czyścimy kompresorem o mniejszym ciśnieniu wyjściowym. Jeśli stopień zużycia wentylatora uniemożliwia jego dalszą eksploatację, możemy wymienić wentylator na inny (nowy lub używany), lub spróbować regenerować stary wentylator. Dodatkowo usuwamy starą pastę termoprzewodzącą z chłodzonych elementów, która z czasem twardniejąc traci swoje właściwości i nakładamy nową.

  • Wymiana pasty jest bardzo ważną czynnością, która należałoby wykonywać cyklicznie, czyszczenie 1najlepiej raz na rok. Twardniejąca pasta  traci swoje  właściwości termoprzewodzące, co powoduje wzrost  temperatury głównych układów scalonych na płycie  głównej: procesora, karty graficznej, mostka północnego  itp. Następnie sprężonym powietrzem o ciśnieniu  dobranym do stopnia zanieczyszczenia czyścimy  wnętrze  laptopa, ostatnią czynnością jest skręcenie  laptopa i ocena  skuteczności usługi podczas działania komputera.

 • Zalania

  • Zalanie komputera przez nieuwagę użytkownika jest bardzo często spotykaną awarią sprzętową. Naprawy w ten sposób wywołanych uszkodzeń nigdy nie są standardowe czyszczenie 3 ze  względu na losowy charakter skutków zdarzenia. Najczęściej uszkadzane elementy podczas zalania  laptopa  to:

   • klawiatura

   • touchpad

   • płyta główna ( uszkodzenie chipsetu BGA, karty   graficznej, procesora, mostków )

   • matryca

   • układ podświetlania matrycy

                            Wszystkie te elementy jesteśmy w stanie naprawić bądź wymienić.

Serwis naprawa notebooków poznań